Techniki

Technika decoupage

Ta technika zdobienia przedmiotów polega na przyklejaniu specjalnych serwetek, kawałków papieru, na przygotowaną powierzchnię. Prawda, że nie wygląda to skomplikowanie? Wystarczy pędzel, farba akrylowa i klej z lakierem. Jeżeli marzy Ci się spękana powierzchnia, musisz mieć jeszcze odpowiedni preparat. I to wszystko.

Samo słowo decoupage pochodzi z języka francuskiego od czasownika „decouper” – wycinać. Za jej kolebkę uważa się teren wschodniej Syberii. Stamtąd ta prosta technika zawędrowała do Chin. Przy jej zastosowaniu powstawały te piękne chińskie lampiony i pudełka. Nie jest więc on wymysłem ostatnich lat. Do Europy zawitała w epoce Baroku. Dekupażem zajmowały się nawet damy na królewskich dworach. Miała swoje lepsze i gorsze okresy. W obecnym czasie to bardzo popularna technika ozdabiania.

Decoupage krok po kroku

Na jakich powierzchniach można stosować tę technikę? Łatwiej byłoby powiedzieć, na czym nie da się zrobić decoupage. Będzie to w dużej mierze zależało od posiadanego kleju. W wersji standardowej może być stosowany na powierzchnię drewnianą, metalową, szklaną, plastikową czy ceramiczną. Specjalne kleje stosuje się do świec, tkanin i materiałów.

Jakie materiały i narzędzia musisz zgromadzić? Absolutne minimum to:

  • Przedmiot, który zamierzasz dekorować.
  • Biała farba akrylowa.
  • Papier ryżowy lub serwetka.
  • Klej z lakierem.
  • Pędzel (najlepiej dwa — do farby i do kleju).

Jeśli udało Ci się zebrać wszystkie potrzebne narzędzia, możesz już przejść do ozdabiania przedmiotów metodą decoupage.

Technika decoupage — jak przygotować powierzchnię

Jak przygotować powierzchnię i zacząć przygodę z metodą decoupage? Najlepiej swoją zabawę zacząć od decoupage na drewnie. Wystarczy kawałek deski lub sklejki. Powierzchnia powinna być przeszlifowana i odpylona. Zacznij od jej pomalowania jasną (najlepiej białą) farbą akrylową. Technika jest dowolna. Możesz użyć pędzla, pędzla gąbkowego lub wałka. Jasna powierzchnia zapewni odpowiedni kontrast dla przyklejanych serwetek. Zrób to dokładnie, jeżeli trzeba, to pomaluj powierzchnię dwukrotnie. Po przyklejeniu nie będzie można tła już skorygować.

Papiery i serwetki do decoupage

Pomalowany przedmiot musi wyschnąć. W tym czasie możesz przystąpić do przygotowywania papieru ryżowego lub serwetek. Serwetki należy rozdzielić i zachować tylko wierzchnią, zadrukowaną warstwę. Papier jest od razu gotowy do użycia. Teraz wytargaj lub wytnij te elementy, które planujesz przykleić. Może Ci się wydawać, że targanie to mało estetyczna metoda. Zapewniam jednak, że efekt jest o wiele lepszy niż w przypadku wycinania.

Osobiście preferuję pracę z papierem ryżowym. Zdecydowanie lepiej sprawdza się w technice decoupage. Jest bardziej wytrzymały, dostępny w dużych formatach no i nie trzeba go rozdzielać.

Czas na klejenie — kleje do decoupage

Masz już wstępne przygotowane ułożenie? Możesz teraz na sucho przymierzyć wycinki. Jeżeli wszystko jest rozplanowane pora na zdobienie przedmiotów. Są dwa najbardziej popularne sposoby nanoszenia kleju:

  • na zdobioną powierzchnię,
  • poprzez serwetkę.

Który sposób wybierzesz? Zależy tylko od Ciebie. Ważne jest by przyklejane skrawki, się nie marszczyły. Nie nakładaj więc dużo kleju, lepiej kilka razy, ale mniej. Naklejaj serwetki od środka na zewnątrz. Stosuj miękki pędzel i najlepiej, jeżeli nie będzie to ten sam którym robiłaś podkład.

A co z metodą na żelazko? Jak dla mnie to tylko niepotrzebne utrudnienie. Na pewno świetnie wygładza, ale ta metoda sprawdzi się tylko na równych i odpornych na temperaturę powierzchniach. Zapomnij więc o akrylowych bańkach czy wazonach.

W obecnych czasach papiery ryżowe są idealnym produktem do zdobienia decoupage. Stosowanie serwetkowych zamienników daje w mojej ocenie gorsze rezultaty. Ogromny wybór papierowych wzorów to dodatkowy argument za ich stosowaniem.

Po wyschnięciu kleju pozostaje Ci tylko zabezpieczyć cały przedmiot kilkoma warstwami lakieru lub werniksu.

Decoupage dla początkujących

Sklepy internetowe to doskonałe miejsce, by zaopatrzyć się w akcesoria do decoupage. W ich ofercie znajdziesz wiele przedmiotów do zdobienia tą metodą. Rozejrzyj się jednak wokół siebie. Na pewno znajdziesz jakieś stare przedmioty, szklane butelki, szkatułki, wazony, które doskonale nadają się do dekoracji. Swoją przygodę z decoupage możesz więc rozpocząć z naprawdę niewielkim budżetem. I jest duża szansa, że stanie się Twoim nowym hobby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *