Techniki

Decoupage – poradnik na start

Większość z nas kiedyś, gdzieś słyszała pojęcie decoupage – zapewne Ty również. Najprawdopodobniej wiesz też, że oznacza ono coś związanego z dekorowaniem i pracami ręcznymi. Ale o co dokładnie chodzi w tej technice? Co to jest decoupage?

Nie jesteś przekonany, czy to hobby jest dla Ciebie? Nie dowiesz się, jeśli nie spróbujesz. My od razu lojalnie uprzedzamy – to bardzo niebezpieczne! Uzależnia, wciąga i nie odpuszcza 😉

Co to jest decoupage?

Decoupage to metoda zdobnicza polegająca na przyklejaniu specjalnie do tego przeznaczonych papierów lub serwetek na przygotowane powierzchnie. Efekt, jaki daje ta technika, ma przypominać malowanie pędzlem pięknych wzorów.

 Nie bez powodu decoupage jest jedną z najpopularniejszych i najprężniej rozwijających się gałęzi rękodzielnictwa. Metoda serwetkowa, bo tak również jest nazywana, ma wiele zalet – nie jest skomplikowana, nie wymaga talentu plastycznego, nie generuje wysokich kosztów, a efekty mogą być spektakularne.

Od czegoś trzeba zacząć…

Chciałbyś spróbować swoich sił w technice decoupage? Nic nie stoi na przeszkodzie! Pamiętaj, że to hobby, którym może zająć się właściwie każdy. Na jakim materiale możesz wykonywać decoupage? Właściwie na każdym, bo i na drewnie, ceramice, metalu, nawet plastiku czy styropianie i bardzo popularny jest również decoupage na szkle. A ostatnio coraz więcej osób próbuje sił również decoupage na tkaninach.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym hobby, nie kupuj od razu całego arsenału akcesoriów –zacznij od podstawowej bazy, a przede wszystkim rozejrzyj się wokół siebie, bo może się okazać, ze masz potrzebne rzeczy w domu.

Decoupage dla początkujących – co na start?

Jako zestaw bazowy proponujemy:

  • Baza, przedmiot do zdobienia (drewniane pudełko, ramka na zdjęcie, tacka itp.).
  • Serwetki do decoupage lub papier ryżowy.
  • Klej na bazie wody.
  • Farba akrylowa biała lub inna w jasnym kolorze (podkład).
  • Nożyczki.
  • Pędzle do kleju i farby.
  • Lakier akrylowy (werniks) zabezpieczający.

Do dzieła!

Zrobienie pierwszej ozdoby techniką decoupage nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Nie wymaga to szczególnych zdolności manualnych, ani talentu plastycznego, bardziej przyda się  cierpliwość i staranność. Wykonanie skomplikowanych zdobień wymaga również –  ze względu na konieczność suszenia produktów po naniesieniu każdej warstwy farby czy lakieru – czasu.

Jeśli wykorzystujesz stare przedmioty, pamiętaj, by przed malowaniem odtłuścić je lub oczyścić, czasem wyszlifować. Powierzchnię przedmiotu, który planujesz ozdobić, pomaluj białą farbą akrylową.

Z wybranej serwetki lub papieru ryżowego wytnij  odpowiedni motyw. Wzór możesz również delikatnie wyrwać, aby uniknąć wyraźnych, odcinających się granic między tłem a obrazkiem. Kiedy farba wyschnie rozplanuj ułożenie przyłóż wycięty wzór i przyjrzyj się kompozycji.  Zaczynając od środka serwetki i kierując się do jej brzegów, nakładaj pędzelkiem cienką warstwę kleju. Ta czynność wymaga uwagi i dokładności. Uważaj zwłaszcza przy serwetkach, aby ich nie podrzeć.

Klejem pokryj całą powierzchnię przedmiotu, nie tylko tam, gdzie przyklejasz serwetki. Gdy klej całkowicie wyschnie,  pokryj powierzchnię przedmiotu kilkoma warstwami lakieru, aż uzyskasz charakterystyczny dla metody decoupage efekt wtopienia. Pomiędzy kolejnymi warstwami lakieru przeszlifuj powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym. Granice między serwetką a powierzchnią, na której ją przyklejałeś, zatrą się, a wzór będzie wyglądał jak namalowany.

I to już właściwie koniec, chyba, ze chcesz rozszerzyć swoje działania i pobawić się mediami….

O tym w kolejnym wpisie wraz z inspiracjami.

Prace i zdjęcia przygotowała Kinga Góra dla sklep-ewa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *